فناوری های نوظهور

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال (Digital transformation به اختصار DX) فرآیند استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای ایجاد (یا اصلاح) فرآیندهای کسب‌وکار، فرهنگ و تجربیات مشتری برای برآوردن نیازهای تجاری و بازار در حال تغییر است. این بازآفرینی مجدد کسب و کار در عصر دیجیتال را تحول دیجیتال می نامند.

جان چمبرز، مدیر سابق سیسکو:

«حداقل 40 درصد از کل کسب و کارها در 10 سال آینده از بین خواهند رفت، اگر نتوانند کل شرکت خود را برای تطبیق با فناوری های جدید تغییر دهند.»

تحول دیجیتال تغییر فرهنگی، سازمانی و عملیاتی یک سازمان، صنعت یا اکوسیستم است. این فرآیند از طریق ادغام هوشمند فناوری‌ها، فرآیندها و شایستگی‌های دیجیتال در تمامی سطوح و عملکردها به روشی مرحله‌ای و استراتژیک اتفاق می افتد.

تحول دیجیتال برای همه کسب و کارها ضروری است، از استارتاپ‌های نوپا گرفته تا شرکت های بزرگ. بیشتر سخنرانان همایش ها و نویسندگان مقالات کسب و کار بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند.

آنچه برای بسیاری از رهبران کسب و کار روشن نیست این است که:

  • تحول دیجیتال به چه معناست؟ اقدامات خاصی که باید انجام دهیم چیست؟
  • آیا ما نیاز به طراحی مشاغل جدید داریم تا به ما در ایجاد چارچوبی برای تحول دیجیتال کمک کنند یا کافی است از خدمات مشاوره استفاده کنیم؟
  • چه بخش هایی از استراتژی کسب و کار ما باید تغییر کند؟

هدف این مقاله پاسخ دادن به سوالاتی مدیران و صاحبان کسب و کار ها و شرکت هایی است که قصد دارند با تحول فناوری همراه شوند.

تحول دیجیتال چیست؟

به نظر می رسد تحول دیجیتال برای هر شرکتی متفاوت است. از این جهت تعیین تعریفی که برای همه صدق می کند دشوار است. با این حال، به طور کلی، ما تحول دیجیتال را به عنوان ادغام فناوری دیجیتال در تمام زمینه‌های یک کسب‌وکار که منجر به تغییرات اساسی در نحوه عملکرد کسب‌وکارها و نحوه ارائه ارزش به مشتریان می‌شود، تعریف می‌کنیم. 

فراتر از آن، این یک تغییر فرهنگی است که سازمان ها را ملزم می کند که به طور مداوم وضعیت موجود را به چالش بکشند، بیشتر آزمایش کنند و به شکست عادت کنند.

تحول دیجیتال یعنی شکستن پیله و پروانه شدن

جی فرو ، مدیر ارشد اطلاعات و فناوری کلاریو ، اخیراً توضیح می دهد که تحول دیجیتال باید با بیان مشکل، یک فرصت روشن یا یک هدف آرزویی آغاز شود فرو خاطرنشان می کند: «چرا» تحول دیجیتالی سازمان شما ممکن است حول محور بهبود تجربه مشتری، کاهش اصطکاک، افزایش بهره وری یا افزایش سودآوری باشد. “یا، اگر این یک بیانیه آرزویی است، ممکن است حول محور تبدیل شدن به بهترین گزینه برای تجارت با استفاده از فناوری های دیجیتالی فعال که سال ها پیش در دسترس نبودند، بچرخد.”

تفاوت سه مفهوم Digitalization ، Digitization و Digital Transformation چیست؟

  • Digitization: به فرآیند تبدیل داده های آنالوگ به شکل دیجیتال اشاره دارد. این می تواند هر چیزی از تصویر، فیلم، صدا یا متن باشد. وقتی چیزی دیجیتالی می شود، ذخیره، دسترسی و اشتراک گذاری آن با جهان آسان می شود.داده های آنالوگ هر گونه اطلاعات فیزیکی است که فضا را اشغال می کند، مانند یک تصویر یا یک صدا ضبط شده. تبدیل این اطلاعات به شکل دیجیتال به این معنی است که می توان آنها را با استفاده از رایانه ذخیره و دستکاری کرد.
  • Digitalization: به معنای استفاده گسترده از فناوری دیجیتال در تمام جنبه های زندگی است. این می تواند شامل استفاده از رایانه برای انجام کارهایی مانند بانکداری و خرید یا داشتن یک دستگاه دیجیتال مانند تلفن یا یک کتابخوان الکترونیکی برای خواندن کتاب باشد.این فرآیند استفاده از محصولات دیجیتالی به چیزی بیشتر است که باعث افزایش عملکرد، افزایش درآمد، تغییر مدل‌های کسب‌وکار و موارد دیگر می‌شود.
  • Digital Transformation: به معنای بهره گیری از فناوری دیجیتال برای تغییر نحوه عملکرد یک سازمان از بالا به پایین است. این تکامل فرآیندها و مدل های کسب و کار برای استفاده از فرصت های ارائه شده توسط فناوری دیجیتال است. این شامل تغییر نحوه کار کارکنان، نحوه ارائه خدمات به مشتریان و نحوه اداره شرکت است.هدف از تحول دیجیتال استفاده از فناوری دیجیتال برای ایجاد یک سازمان کارآمدتر و موثرتر است. این می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه، بهبود کیفیت و افزایش سود شود.تحول دیجیتال با استفاده از فناوری دیجیتال برای تغییر کامل نحوه عملکرد یک کسب و کار، دیجیتالی شدن و دیجیتالی شدن را یک گام فراتر می برد. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است از فروش محصولات در فروشگاه ها به فروش فقط آنلاین برود.Digitization, digitalization, digital transformation on agilitycms.com

مراحل تحول دیجیتال

در تحول دیجیتال سه مرحله وجود دارد:

1. ارزیابی (تحول سازمانی)
اولین قدم ارزیابی این است که چگونه فناوری دیجیتال می تواند برای بهبود سازمان استفاده شود. این شامل بررسی وضعیت فعلی کسب و کار و چگونگی بهبود آن می شود. این نوع تحول نحوه اداره سازمان را از بالا به پایین تغییر می دهد. معمولاً شامل استفاده از فناوری برای تغییر نحوه انجام کار و نحوه ارائه خدمات به مشتریان است.

2. برنامه ریزی (تحول فرآیند)
گام دوم تدوین برنامه ای برای استفاده از فناوری دیجیتال است. این شامل تصمیم گیری در مورد اینکه کدام فرآیندها باید تغییر کنند و این فناوری چگونه پیاده سازی می شود، می شود. این نوع تحول نحوه تکمیل فرآیندهای کسب و کار را تغییر می دهد. معمولاً شامل استفاده از فناوری برای  خودکارسازی یا ساده‌سازی وظایف می‌شود.

3. اجرا (پذیرش فناوری)
مرحله سوم اجرای طرح با اجرای فناوری دیجیتال و تغییر نحوه کار کارکنان و خدمات رسانی به مشتریان است. این نوع تحول بر پذیرش فناوری های جدید برای بهبود سازمان متمرکز است. معمولاً شامل استفاده از فناوری برای بهبود ارتباطات، همکاری یا تصمیم‌گیری می‌شود.

مزایای تحول دیجیتال

1. صرفه جویی در هزینه
فناوری دیجیتال می تواند به شرکت ها کمک کند تا هزینه های انجام کسب و کار را کاهش دهند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است از استفاده از اسناد فیزیکی به استفاده از اسناد الکترونیکی حرکت کند، که می تواند در هزینه های کاغذ، چاپ و حمل و نقل صرفه جویی کند.

2. بهبود کیفیت
فناوری دیجیتال می تواند به شرکت ها کمک کند تا کیفیت محصولات و خدمات خود را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است از استفاده از فرآیندهای دستی به استفاده از فرآیندهای خودکار حرکت کند که منجر به بهبود کیفیت و کاهش خطا شود.

3. افزایش سود
فناوری دیجیتال می تواند به شرکت ها کمک کند تا با کمک به کارآمدتر و موثرتر، سود خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است بتواند مدت زمان لازم برای تکمیل یک کار یا رسیدن به بازارهای جدید را کاهش دهد.

4. بهبود خدمات به مشتریان
فناوری دیجیتال می تواند به شرکت ها کمک کند تا کیفیت خدمات مشتریان خود را بهبود بخشند. برای مثال، یک شرکت ممکن است بتواند از طریق تبلیغات فیس‌بوک تجارت الکترونیکی که به مشتریان امکان می‌دهد نیازهای خود را با بررسی تبلیغات شما بیابند، پشتیبانی بی‌درنگ یا توصیه‌های شخصی‌سازی شده ارائه کند.

5. افزایش نوآوری
فناوری دیجیتال می تواند به شرکت ها کمک کند تا با آسان تر کردن آزمایش و آزمایش ایده های جدید، سرعت نوآوری خود را افزایش دهند.

6. افزایش ایمنی
فناوری دیجیتال می تواند به شرکت ها کمک کند تا ایمنی کارکنان و محصولات خود را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است بتواند با استفاده از حسگرهایی برای نظارت بر محیط، خطر تصادفات را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *