فناوری های نوظهور

فناوری‌های نوظهور

سیر تحول فناوری

تاکنون بشر موفق شده است که چندین مرحله از پیشرفت صنعتی را تجربه کند. با پشت سر گذاشتن هر مرحله، آنقدر زندگی بشر دستخوش تغییر شده است، که به آن انقلاب صنعتی می گویند. بدون شک دلیل هر یک از انقلاب های صنعتی توسعه فناوری های جدید بود.

  • انقلاب صنعتی اول با اختراع ماشین بخار اتفاق افتاد. تا پیش از آن، کارها توسط چارپایان انجام می‌شد. شغل غالب مردم کشاورزی و دامداری بود و اکثر سایر مشاغل به نوعی به این دو شغل اصلی مرتبط بود. اما با آمدن ماشین بخار انجام کار‌هایی ممکن شد که پیش از آن مقدور نبود. به عنوان مثال، مسافرت کردن توسط لگوموتیوهای بخار بسیار ساده‌تر شد و دسترسی به فواصل مکانی دورتر راحت‌تر شد. بعدها افرادی مانند وات موفق شدند که بهره‌وری ماشین‌های بخار اولیه را چندین برابر افزایش دهند. همچنین کشتی‌های بخار امکان بهتری برای تجارت و تفریح ایجاد کردند. برخی معتقدند که تحول فناوری حتی منجر به تغییر طرز فکر افراد و سبک زندگی می‌شود. برای مثال می‌‌توان به انقلاب صنعتی فرانسه اشاره کرد که دقیقا در همین سال ها اتفاق افتاد.
  • انقلاب صنعتی دوم با اختراع برق اتفاق افتاد. در ابتدا برق به صورت محدود و توسط نیروگاه‌های محلی تولید شد. با اختراع لامپ توسط توماس ادیسون، شب رنگ تازه‌ای به خود گرفت. اما مشکل این بود که نمی شد برق را بیش از چندین متر کابل کشی کرد، زیر جریان یکسو تلفات زیادی در سیم ایجاد می‌کند. نیکولاس تسلا جریان متناوب را اختراع کرد و به این صورت می شود برق را در نیروگاه‌های چندین کیلومتر آن طرف‌تر تولید کرد و توسط کابل انتقال داد. در عین حال مکانیک هم پیشرفته‌تر شد و کارخانجات به تولید انبوه پرداختند.
  • انقلاب صنعتی سوم که به تحول دیجیتال مشهور است، با ظهور کامپیوتر و اینترنت اتفاق افتاد. ممکن است شما هم مثل من به خاطر داشته باشید که آمدن اینترنت چگونه زندگی و مشاغل را دگرگون کرد. بار دیگر فاصله ها نزدیک‌تر شد به طوری که دهکده جهانی شکل گرفت. اتوماسیون صنعتی سبب شد بسیاری از کار‌های دیگر توسط ربات‌ها انجام شود. بسیاری از کشورها هنوز به درستی انقلاب صنعتی سوم را درک نکرده بودند که بار دیگر فناوری دگرگون شد.
  • انقلاب صنعتی چهارم (Industry 4.0) با توسعه فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی و بلاک چین شکل گرفت. به سمت‌و‌سویی پیش می‌رویم که به زودی همه چیز به اینترنت متصل می‌شود و ربات‌ها با هم تعامل می‌کنند. فناوری‎‌هایی مانند چاپ سه‌بعدی،  واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نیز به طور گسترده در حال پیشرفت و توسعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.